Trpasličí rosnatky lithops.cz

TaxonimieGalerieZpět na domovskou stránku

Trpasličí rosnatky - pygmy Drosera

 Úvodem o trpasličích rosnatkách

Trpasličí rosnatky jsou speciální skupinou rosnatek, které se odlišují od ostatních rosnatek tvorbou vegetativních množících tělísek - gemmů. Zároveň jsou všechny vázány svým výskytem na oblast  západní Austrálie, jen  Drosera pygmaea zasahuje svým výskytem až na Nový Zéland. Jak už název této skupiny napovídá, jedná se o drobnější rostlinky velikosti  asi od 1cm do  3-4 cm. O co jsou tyto rosnatky menší, o to mají mají výraznější květy. V paletě barev najdete květy bílé, oranžové, růžové někdy až do červena. Zajímavá je i velikost květů, protože ty mohou být v porovnání s velikostí listové růžice stejně velké. U druhů, které horké léto přečkávají v podobě dormantního pupenu, je průměr květu dokonce větší než rostlina. Květy jsou asi od 6mm do 20mm.    

Drosera mannii Drosera pulchella pink fower Drosera sewelliae
Drosera mannii Drosera pulchella pink flower  Drosera sewelliae

Rostliny koření hluboko 2-3 dlouhými vlasovými kořeny, které rostlině zajišťují přísun tak nezbytné vláhy i v období suchého australského léta. Zároveň v tomto období přechází rostliny do dormance. V období vegetačního klidu rostlina přestává tvořit nové listy a vytváří z palistů dormantní pupen. Palisty jsou dalším důležitým znakem odlišujícím tuto skupinu od ostatních rosnatek. Palisty jsou většinou stříbřitě bílé nebo světlé a průhledné. Toto zbarvení zajišťuje maximální možnou odrazivost světla a tím i udržení teplot vhodných pro přežití vegetačního vrcholu při okolních teplotách kolem 40°C.  

Drosera pycnoblasta - dormantní pupen Drosera pycnoblasta - probuzení z dormance
Drosera pycnoblasta ve fázi dormantního pupenu Drosera pycnoblasta obnovující růst  po horkém létě

Gemmy

Jsou to zakrnělé základy listů nesoucí u báze zárodek nové rostliny. Gemmy se na rostlinách tvoří v našich zeměpisných šířkách v období podzimu a začátkem zimy.  Najdeme je uprostřed listové růžice. Podle jejich tvaru je možné určit  o jaký druh se jedná. Na druhé fotografii  je v detailu zachycen gemm, jeho největší část tvoří zakrnělá listová čepel. Ta poskytuje malé klíční rostlince na počátku jejího života dostatečnou zásobu energie na bleskový růst a tak rostlinky vyseté na podzim z gemmů mohou bez problémů příští léto kvést.    


Drosera sewelliae s gemmy

Gemm detail
 Drosera sewelliae - rostlina s gemmy    Detailní pohled na gemm:  1 - zakrnělá listová čepel,                         2 - základ listové růžice, 3 - základ kořenu             

           

Sklizeň a skladování gemmů

Gemmy je vhodné sklizení z mateřské rostliny hned vysít nebo je možné je skladovat v lednici při teplotě kolem 4°C. Druhé zmíněné možnosti je využíváno při výměně gemmů mezi pěstiteli. Gemmy opatrně oddělíme z matečné rostliny, například pinzetou nebo vatovým tampónkem namočeným ve vodě a přeneseme je na navlhčený filtrační papír (stačí i bílý papírový ubrousek). Takto připravené gemmy vložené do uzavíracího igelitového sáčku je možné zasílat poštou v protinárazové obálce. Gemmy jsou relativně odolné vůči chladu, takže není problém je posílat v teplotách kolem 0°C nebo lehce pod, co však nesnesou je sucho. Skladování ale nesmíme zbytečně protahovat, protože gemmy po sklizení začínají samy ihned pozvolna klíčit.
   

Výsev gemmů

Gemmy sejeme na povrch pěstebního substrátu. Pro výsev je vhodný substrát jako pro dospělé rostliny, ony totiž za půl roku rostliny skutečně dospějí. Nejčastěji používám rašelinu s perlitem v poměru 2:1, místo perlitu se dá dobře použít i křemičitý písek. Mladé klíčící rostlinky se objevují velice brzo po výsevu. Protože však sejeme většinou na podzim nebo až v zimě, je vhodné mladým rostlinkám trošku prodloužit den přisvětlováním. Není to nezbytně nutné, ale rostliny na reagují velmi pozitivně, jsou silnější a odolávají lépe případným plísním, které se občas objevují.

Gemmy vysévejte v hustotě, jak chcete mít dospělé rostliny rozmístěné v květináči. Následné přesazování trpasličích rosnatek je totiž prakticky nemožné. Rostliny jsou velmi citlivé na poškození kořenového systému a přesazování končí většinou masivním úhynem přesazovaných rostlin. Do květináče 9x9cm sázím 9-12gemmů.  


Klíčící gemm Mladé rostliny z gemmů
Rostlinka klíčící z gemmu  Mladé rostlinky asi 2 měsíce po výsevu