Trpasličí rosnatky - pygmy Drosera
Drosera mannii | Drosera pulchella pink flower | Drosera sewelliae |
Rostliny koření hluboko 2-3 dlouhými vlasovými kořeny, které rostlině zajišťují přísun tak nezbytné vláhy i v období suchého australského léta. Zároveň v tomto období přechází rostliny do dormance. V období vegetačního klidu rostlina přestává tvořit nové listy a vytváří z palistů dormantní pupen. Palisty jsou dalším důležitým znakem odlišujícím tuto skupinu od ostatních rosnatek. Palisty jsou většinou stříbřitě bílé nebo světlé a průhledné. Toto zbarvení zajišťuje maximální možnou odrazivost světla a tím i udržení teplot vhodných pro přežití vegetačního vrcholu při okolních teplotách kolem 40°C.
Drosera pycnoblasta ve fázi dormantního pupenu | Drosera pycnoblasta obnovující růst po horkém létě |
Gemmy
Jsou to zakrnělé základy listů nesoucí u báze zárodek nové rostliny. Gemmy se na rostlinách tvoří v našich zeměpisných šířkách v období podzimu a začátkem zimy. Najdeme je uprostřed listové růžice. Podle jejich tvaru je možné určit o jaký druh se jedná. Na druhé fotografii je v detailu zachycen gemm, jeho největší část tvoří zakrnělá listová čepel. Ta poskytuje malé klíční rostlince na počátku jejího života dostatečnou zásobu energie na bleskový růst a tak rostlinky vyseté na podzim z gemmů mohou bez problémů příští léto kvést.
Drosera sewelliae - rostlina s gemmy | Detailní pohled na gemm: 1 - zakrnělá listová čepel, 2 - základ listové růžice, 3 - základ kořenu |
Sklizeň a skladování gemmů
Gemmy je vhodné sklizení z mateřské rostliny hned vysít nebo je
možné
je skladovat v lednici při teplotě
kolem 4°C. Druhé zmíněné možnosti je využíváno při výměně gemmů mezi
pěstiteli. Gemmy opatrně oddělíme z matečné rostliny, například
pinzetou nebo vatovým tampónkem namočeným ve vodě a přeneseme je na
navlhčený filtrační papír (stačí i bílý papírový ubrousek). Takto
připravené gemmy vložené do uzavíracího igelitového sáčku je možné
zasílat poštou v protinárazové obálce. Gemmy jsou relativně odolné vůči
chladu, takže není problém je posílat v teplotách kolem 0°C
nebo
lehce pod, co však nesnesou je sucho. Skladování ale nesmíme zbytečně protahovat, protože
gemmy po sklizení začínají samy ihned pozvolna
klíčit.
Výsev gemmů
Gemmy sejeme na povrch pěstebního substrátu. Pro výsev je vhodný substrát jako pro dospělé rostliny, ony totiž za půl roku rostliny skutečně dospějí. Nejčastěji používám rašelinu s perlitem v poměru 2:1, místo perlitu se dá dobře použít i křemičitý písek. Mladé klíčící rostlinky se objevují velice brzo po výsevu. Protože však sejeme většinou na podzim nebo až v zimě, je vhodné mladým rostlinkám trošku prodloužit den přisvětlováním. Není to nezbytně nutné, ale rostliny na reagují velmi pozitivně, jsou silnější a odolávají lépe případným plísním, které se občas objevují.
Gemmy vysévejte v hustotě, jak chcete mít dospělé rostliny rozmístěné v květináči. Následné přesazování trpasličích rosnatek je totiž prakticky nemožné. Rostliny jsou velmi citlivé na poškození kořenového systému a přesazování končí většinou masivním úhynem přesazovaných rostlin. Do květináče 9x9cm sázím 9-12gemmů.
Rostlinka klíčící z gemmu | Mladé rostlinky asi 2 měsíce po výsevu |